fbpx
dekorasyonda wabi sabi stili wabi sabi stili wabi sabi stili nedir wabi sabi stili özellikleri nelerdir

WABI-SABI STİLİ

Wabi-Sabi 16. Yüzyılda süslemelere ve zengin malzemelere tepki olarak ortaya çıkmıştır. Wabi-Sabi günümüze gelmeyi başaran Japonların yaşam ve sanat felsefesidir.

Wabi-Sabi Stili, hem yaşam hem de sanat; ‘kusursuz ve ebedi oldukları için değil, kusurlu ve geçici oldukları içindir’ görüşünü savunur ve bundan yola çıkarak sanat dallarından dekorasyona birçok alanda karşımıza çıkar. Wabi – Sabi tarzı genelde minimalist ve yalın tarz sevenlerin ilgisini çekmektedir. Günümüzde  de oldukça popüler bir tarz haline gelmiştir.

Peki Wabi-Sabi stilinin özellikleri nedir ve dekorasyonda nasıl kullanılır ?

Wabi Sabi Stili için öne çıkan özellikleri arasında; asimetri, basitlik ve doğal nesneler vardır. Genel olarak; abartısız, hatıraları olan, eski, nostaljik ve antika nesnelerin bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu anlayışta renklerden mobilyalara, yüzeylerden aksesuarlara kadar tüm detaylarda yalınlığın ve yaşanmışlığın izleri görülür. Sentetik ve yapay duran hiçbir ögeye yer verilmez. Eşyaların birbirleriyle uyumlu görünmeleri gerekmez. Önemli olan yaşanmışlığı, ruhu ve estetiği olan nesnelerin uygun şekilde bir araya getirilmesidir.

Dekorasyonda Wabi Sabi Stili ;

Wabi – Sabi dekorasyonda ilk olarak renkler belirlenir. Kullanılan renkler doğanın ana renklerinden seçilir. Toprağın kırmızısı ve kahverengisi, ağaçların yeşili en çok kullanılan renklerdir. Nötr bir etki yaratmak için de beyaz ve bej gibi  renkler kullanılır.

Duvar ve zemin yüzeylerde ana malzemenin dokusunu veya görüntüsünü değiştirecek uygulamalar yapılmaz; ahşap, doğal taşlar, beton ya da tuğla gibi materyaller kullanılır.

Birbiriyle uyumundan çok işlevleri öne çıkan eşyalar minimalist stildeki gibi kalabalık oluşturmayacak biçimde yerleştirilir. Doğaya daha yakın bir tarz yakalamak için dekorasyonda kütük parçasını tabure olarak veya bir dal parçasını askılık olarak kullanabiliriz.

WABI-SABI STİLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir