fbpx

SPOR SALONU DEKORASYON TASARIMI

Spor salonu denince aklımıza yüksek müzik, spor ekipmanları ve loş bir ortam geliyor. Bu fotoğrafın ötesinde, bizi spor salonuna gitmeye itecek farkında olmadığımız başka hangi yaklaşımlar var acaba? Bu yaklaşımları kim düşündü, planladı ve uyguladı?

İşletme sahipleri spor salonu yatırımı planlarken çalışmayı planladıkları iç mimar ile neleri görüşmeli ve nasıl beklentilerde bulunmalı?

Öncelikle güçlü bir tasarım kurgusu oluşmalıdır. Bu kurguyu dört ana başlık altında toplayabiliriz…

KONSEPT

Tasarım diğer adıyla konsept çok iyi planlanmalıdır. Hem kullanıcıyı salona çekmeli hem de işletmeciye işletme kolaylığı sağlamalıdır.

 

YERLEŞİM PLANI

Yerleşim planı doğru personel sayısı ile üyelerin kolaylıkla tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve salonu maksimum düzeyle kullanabilmelerine imkan sağlayacak şekilde planlanmalıdır.

MALZEME SEÇİMLERİ

Seçilecek malzemeler renk, doku, yüzey olarak hem hareketi çağrıştırmalı, hem de dayanıklı ve temizlenmesi kolay olmalıdır.

MEKANİK VE ELEKTRİK SİSTEMLER İLE TEKNİK DETAYLAR

Isıtma, soğutma, havalandırma cihaz ve kapasiteleri gibi mekanik sistemler hem iyi planlanmalı hem de doğru uygulanmalıdır. Özellikle duş alanlarında doğru su sarfiyatı ve sıcak su kullanımı hem işletme hem de kullanıcı memnuniyeti açısından oldukça önemlidir.
Elektrik ve otomasyon sistemleri ile enerji sarfiyatı optimumda kurgulanmalı, enerji ihtiyacı olan ekipmanlar için doğru kesitte alt yapı yapılmalı ve son olarak enerji sarfiyatı sağlayan aydınlatmalar kullanılmalıdır.
Su, ısı, ses izolasyonları, yoğuşma gibi teknik alt yapı konularına ait doğru uygulama detayları henüz planlama aşamasında projelere eklenmelidir.

http://www.lionamimarlik.com.tr/projelerimiz/gymstop-liona-mimarlik-projesi/
http://www.lionamimarlik.com.tr/projelerimiz/superslow-zone-bahcesehir-projesi/
http://www.lionamimarlik.com.tr/projelerimiz/pt-lab-bahcesehir-projesi/
https://www.instagram.com/p/B7BG2NlH0Tr/

P&T LAB MARKASI İÇİN NASIL BİR TASARIM YAKLAŞIMI KURGULANDI…

P&T LAB markasının ilk salonu için kurumsal kimlik ve konsept kurgusunu bütünleştirebilmeyi ve klasikleşmiş spor salonu tasarımlarına farklı bir bakış açısı getirebilmeyi hedefledik. Kullanıcı ve işletmecinin kendilerini özel hissedebilecekleri bir mekandı amacımız. Günümüz popüler kültürüne uygun ve dikkat çekici; özel üretim aydınlatmalar, farklı dokuda duvar sıvaları, grafiti duvar boyası, endüstriyel tarzda mobilyalar ve neon ışıklı reklam panoları ile endüstriyel tarza uygun çalışmamız ile kurguyu oluşturduk.

Bir diğer amacımız da iyi tasarlanmış bir mekanın yanı sıra, kısıtlı alanımıza tüm ihtiyaçları en efektif şekilde yerleştirmek, sirkülasyon alanlarını minimumda tutarken kullanım alanlarını maksimuma çıkarabilmek ve konforlu bir mekan yaratabilmekti. 200 m2 alan üzerine planlanacak olan butik salon için, firmanın içinde bulunduğu alışveriş merkezi teknik şartnamelerini sağlayabilmek, federasyon yönetmeliklerine bağlı kalabilmek ve yangın yönetmeliğine uyabilmek en önemli teknik kriterlerdi. 

Uygulama sürecinde öncelikli işimiz konfor alanı yaratabilmekti. Bu sebeple; havalandırma, yangın, elektrik sistemi gibi mühendislik alanları, su ve ses izolasyonu gibi binada bulunan diğer kullanıcıları etkileyen konular ve cephe izolasyonu gibi teknik işler elbette ki dikkat ettiğimiz öncelikli teknik konulardı. 

Tüm teknik konular ve mekan bölüntüleri tamamlandıktan sonra iş programımıza göre çoktan üretim süreçlerini tamamladığımız aydınlatma, mobilya, iç mekan cephe sistemleri ve reklam işlerine sıra gelmişti. Artık konsepte dair tüm parçalar sırasıyla yerine yerleşiyordu. Tüm bu tedarik süreçlerinde en dikkat ettiğimiz konu konsepte bağlı kalmaktı. Parçalar birleştiğinde ilk sunduğumuz tasarım ile biten işin uyumlu olmasını hedefledik.

Tasarım, proje ve uygulama süreçlerinin tamamı yaklaşık üç ay gibi kısa bir zamanda tamamlandı. Proje süreçleri tamamlandıktan sonra uygulama aşamasına geçildi ve bir buçuk ay gibi kısa bir zamanda mekan, sahiplerine teslim edildi. Saha uygulama kısmında hızlı ilerleyebilmek için iyi bir planlama yapıldı. Ekipleri doğru zamanda organize edebilmek ve bu süreci doğru yönetebilmek tabi Liona Mimarlık olarak bir diğer önemli işimizdi.

SPOR SALONU KONSEPTİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir