fbpx
SUPERSLOW ZONE BAHÇEŞEHİR

Proje Tipi: Spor Merkezi / Kas Güçlendirme Merkezi
Alan: 300 m2
Yer: 3. Cadde AVM Bahçeşehir İstanbul
İşin kapsamı: Konsept geliştirme, Uygulama projeleri, Saha imalatları
Proje süreci; konseptin oluştulması, uygulama projelerinin çalışılması ve yerinde uygulanması olarak üç ana başlık altında ele alınmıştır. Tasarımın, konforun ve fonksiyonelliğin ön planda olduğu bir proje yaratmak hedeflenmiştir. Kat planın oluşturulması esnasında, her alanın efektif kullanıldığı, sirkülasyon alanlarının doğru çözüldüğü, foksiyonel mekanlar oluşturulmuştur. Ardından 3 boyutlu görseller ile mekanın kimliğini oluşturacak konsept çalışılmış ve paralelinde tavan, döşeme planları, mobilya ve ıslak hacim detayları, elektrik ve mekanik projeler oluşturulmuş, oluşan elektrik ve mekanik projelerin asma tavan yüksekliğinde yarattığı dezavantajlar giderilmiştir. Tüm uygulama projelerinin sonlanması ile birlikte saha çalışmaları başlamıştır. Projenin uygulanma sürecinde tüm disiplinler yönetilmiş ve işin zamanında teslimini sağlanmıştır.

Mekan egzersiz salonu olarak planlandığından beyaz rengin hakim olduğu eğrisel formlu tavan ve duvarlar, ahşap renkli zemin kaplaması ile sıcak bir fon oluşturulmak istenmiştir. Mekana yeşil bitkiler ve gizli aydınlatma eklenerek tasarım tamamlanmıştır. Seçilen malzemeler ile sadelik ön planda tutulurken uygulanan amorf formlar ile tasarım güçlendirilmiş ve vurgulanmıştır. Firmanın kurumsal rengi olan mavi ve lacivert yer yer duvarlarda ve hareketli mobilyalarda kullanılmıştır. Spor salonunda soğutma çok önemli olduğundan gizli tavan tipi klimalar tercih edilmiştir. Lineer slot difüzörler ile iklimlendirilmiş taze hava salona verilirken orta hatta bulunan salon içi sirkülasyon alanı üzerine yerleştirilmiş yuvarlak menfezler ile egzost sağlanmıştır. Böylece spor yapan kullanıcıların direkt soğuk hava ile temas etmemesi sağlanmıştır.
Asma tavan içinde uygulanan yoğun elektrik ve mekanik tesisatlar iki disiplin ile bir arada detaylı görüşülerek tavan yüksekliğinin maksimum olması sağlanmıştır. İç mekanda gizili ışık mekanın 300-350 lüks değerini sağlayacak şekilde ikinci bir aydınlatma elemanı ile desteklenmiş ortama soft bir aydınlık seviyesi sağlanmıştır.